Yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz modalitesidir. Başlangıçta zihin-beden farkındalığını arttırmak ve yalnızca rehabilitasyon amacıyla kullanılan bu egzersiz dalı, daha sonraki süreçlerde kilo verme , sıkılaşma , postüral düzgünlük başta olmak üzere bir çok alan için aktif kullanılmaya başlanmıştır. Bunların yanı sıra stres ve kötü ruh hali üzerine olumlu etkilerini araştıran sayısız araştırma vardır.

Reformer Pilates Nedir?

Vücudu bir bütün olarak ele alan; kas kuvveti, kas endurance’ı, stabilizasyon, koordinasyon, solunum ve vücut farkındalığını temel alan bir spor dalıdır. Bu sporda vücut bir bütün olarak çalıştırılır ve sıkılaşmanın yanında fonksiyonel bir kas-iskelet sistemi kazanımı hedeflenir. Yapılan egzersiz modaliteleri yeni başlayan kişilere uygun olarak daha izole ve temel egzersizleri içerebilirken; uzun zamandır spor yapan kişiler için ileri seviye ve daha kompleks egzersizler de içerir.  Bir ders yaklaşık 45-55 dakika arası sürer. Bireysel olarak yapılabileceği gibi; en fazla 2 kişi olmak şartıyla grup olarak da çalışılabilir.

Fizyoterapist Eşliğinde Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Reformer Pilates egzersiz programı kesinlikle kişiye özgü olmalıdır. Derslere başlanmadan önce kişi detaylı olarak değerlendirilmelidir. Kişinin;

  • Esnekliği
  • Postürü
  • Ağrı Durumu
  • Varsa Ameliyat Geçmişi
  • Fiziki Aktivite geçmişi vs. uzman fizyoterapist tarafından değerlendirilir.

Omurga sağlığı gözetilerek ve genetik yatkınlığı olan ortopedik rahatsızlıklar korunarak egzersiz programı belirlenir ve derslerde uygulanır. Bir spor yapılırken yalnızca o anki yaş ve durum değil; ileriki yaşlarda sebep olabileceği semptomlar da gözetilmelidir. Örneğin 20li, 30lu yaşlarda biri çok sık diz ağrısı yaşamadığı için ağır bacak antrenmanı yaptırılabilecekken; aynı kişi 50li yaşlarda diz ağrısı problemi yaşanabilir. Dolayısıyla ilerde sebep olacak semptomlar gözetilerek; eklem ve omurga sağlığı korunarak spor yapılmalıdır. Fizyoterapist eşliğinde yapılan reformer pilatesin başlıca ve en önemli avantajlarından biri de budur.

Reformer Pilatesin Diğer Sporlara Göre Avantajları Nelerdir?

Reformer Pilateste insan vücudu bir bütün olarak ele alınır. Amaç yalnızca kas kütlesi kazanmak değildir. Kas aktivasyonuyla beraber ; doğru ve sağlıklı solunum, koordinasyon , aktif core stabilizasyon, esneklik, dayanıklılık ve postüral düzgünlük de sağlanır. Eklem sağlığı korunur ve kifoz, lordoz gibi omurga problemlerinde etkilidir. Tamamen mekanizma üzerinde çalışıldığı için eklemler ile omurgaya binen yükü azaltarak daha sağlıklı kas gelişimi sunar.